Údržba válečku a recept na sušenky z javorového sirupu

V listopadu se nám po roce plánování a vymýšlení podařilo konečně vyrobit první embosovaný váleček s podlužáckým ornamentem! Stalo se to taky díky velké zásluze naší kamarádky Milušky Gebauerové, skvělé módní návrhářky mimochodem, která nám pomohla s tvorbou vzoru! Za to jí nesmírně děkujeme!
Pomocí válečku si můžete ozvláštnit jakékoliv Vaše tradiční cukroví či zákusky. Váleček můžete použít na těsto, marcipán nebo jinou potahovací hmotu. Sušenky nebo perníčky rázem dostanou úplně jiný, osobitý formát. Váleček najdete tady.

Máme tady pro Vás pár rad, jak s válečkem zacházet a ošetřovat ho, aby vám déle vydržel a dělal radost. A také vám přidáme jeden recept pro inspiraci, abyste mohli váleček hned vyzkoušet!

Čištění a ošetřování válečku:

 • Ještě než váleček začnete používat, natřete jej rostlinným olejem. Pravidelné naolejování válečku zvyšuje jeho životnost.
 • Nevystavujte váleček přímému slunci
 • Po každém použití nezapomeňte váleček vyčistit. K čištění je nejlepší kuchyňský kartáč. Jemným přejetím dostanete ven přebytečnou mouku. V případě potřeby váleček omyjte vodou a opět použijte kartáč. Dobře osušte. Pokud nadále zůstávají zbytky těsta na válečku, vezměte špendlík a dočistěte jej. Nakonec naneste vrstvu rostlinného oleje.
 • Neumývejte v myčce na nádobí!
 • Vyhněte se kontaktu se saponáty! Vysušují přírodní oleje ze dřeva.

Pokud váš váleček po použití vypadá jako výše, nezoufejte. S těstem na fotce se špatně pracovalo a takto váleček vypadal po posledním rozválení. Ale při čistění jsem postupovala tak, jak píšu výše a váleček je opět jako nový! A nebojte netrvalo to nijak dlouho (jakože bych hodiny čistila váleček špendlíkem). To už opravdu dočistíte jen ty nejmenší nečistoty. Nebojte se použít kuchyňský kartáč, zabírá! ;) 

Obecné typy při pečení:

 • Pamatujte na to, že s každým těstem váleček pracuje jinak. Obecně platí čím pevnější těsto, tím lépe. Je tedy vhodný pro použití na těsta s nižším obsahem kypřícího prášku nebo sody - motiv na nich lépe vynikne. Nehodí se na těsta kynutá - vzor na nich v troubě téměř zmizí.
 • Při vyvalování nejdříve použijte normální váleček a až poté ten embosovaný.
 • Lépe se vám bude pracovat s těstem, které bude vychlazené a pevné. Těsto pokojové teploty se vám bude lepit na váleček.
 • Před obtiskováním vzoru nezapomeňte váleček a těsto lehce pomoučit, aby se vzor vytlačil správně a těsto nezůstalo přilepené na válečku! Pokud se těsto lepí, přidejte mouku.
 • Před pečením, dejte sušenky znovu vychladit na 10-15 minut. Pomůže jim to udržet si krásný vzor.


Sušenky s javorovým sirupem

Tyhle sušenky u nás jasně zabodovaly! Ze všech, které jsme zatím zkoušely, měly tyto dobře zpracovatelné těsto a zároveň byly chuťově výborné! Tak na co čekáte? Pojďme na ně!

Na cca 24 sušenek budete potřebovat:

 • 250g změklého másla
 • 190 g třtinového cukru (můžete použít i obyčejný krystalový)
 • 1 vejce
 • 4 lžíce javorového sirupu
 • 2 lžičky vanilkového extraktu
 • 600 g hladké mouky
 • 1,5 lžičky mořské soli (může být i obyčejná)

 

Vyšlehejte máslo společně s cukrem do pěny. Poté přidejte vejce, javorový sirup a vanilkový extrakt. Mouku smíchejte s mořskou solí a poté pomalu vmíchejte do „mokré“ směsi. Těsto zabalte do potravinové fólie nebo povoskovaného ubrousku a dejte na hodinu do lednice vychladnout.

Troubu si můžete předehřát na 150° C. Jakmile máte těsto dostatečně vychlazené a tuhé, ukrojte si z něj tak akorát na vál a zbytek dejte zpátky do ledničky. Těsto si nejdříve trochu pomačkejte rukou, bude se vám s ním lépe pracovat. Poté rychle rozválejte obyčejným válečkem na tloušťku asi 6 mm.

                  

Dále si těsto i embosovaný váleček (teď už pracujete s ním) jemně pomučte. Mouku na těstě rozetřete a váleček oklepejte, aby přebytečná mouka opadala. Přitlačte váleček na těsto, obtiskněte a rozválejte na tloušťku asi 5 mm. Nebojte se zatlačit, aby se vzor pěkně obtiskl. Vykrájíme požadované tvary a dáme na plech. Při skládání sušenek na plech nemusíte dbát na velké rozestupy, sušenky se příliš nenafouknou. Plech se sušenkami dejte ještě vychladit a zatím zpracujte další várku. Jakmile je vychlazeno, dejte péct na 10-12 minut. Jakmile okraje sušenek začnou hnědnout, sušenky jsou hotové. Vyskládejte je ideálně na mřížku vychladnout. A máte hotovo! Teď už jen vzít sušenku, teplé mléko a spokojeně si ji vychutnat zachumlaný v dece v křesle J Dobrou chuť!

                         

Pokud budete sušenky zkoušet, pochlubte se a označte nás na Instagramu @bb_malovane_tradice nebo na Facebooku BB Malované tradice. Těšíme se na vaše výsledky!
Máte vlastní osvědčený recept na sušenky? Podělte se s námi, rádi jej vyzkoušíme a doporučíme dál.

Jestli se vám nepovedly, nezoufejte! Nebojte, chce to jen cvik! Žádný učený z nebe nespadl a vám se to na podruhé určitě podaří!