Andělský kolotoč - návod

Těší mě, že  sis vybral(a) andělský kolotoč v provedení - slož si sám! Chci tě ubezpečit, že složení kolotoče určitě spolu s tímto návodem pohodlně zvládneme, stačí pouze špetka zručnosti a maximálně hodinka tvého času (nepočítám technologické pauzy schnutí spojů :) Kolotoč ve zdraví přežil roční intenzivní testování našimi malými holčičkami, troufám si ho tedy prohlásit za odolný! Doufám, že kolotoč udělá tobě a tvým dětem stejnou radost jako našim :) A teď už se pusťme do práce! A protože obrázek vydá za tisíc slov, dál už toho moc nenakecám :)

 

Co budeš potřebovat? 

 • vyřezané dřevěné díly
 • dřevěnou tyčku z balení
 • provázek z balení, vlastní nůžky
 • disperzní lepidlo - doporučuju Herkules s aplikační špičkou
 • ocelové kroužky z balení
 • dvě lahve vína a dobrou náladu

 

 1. Na rám střechy v místě spoje nanes lepidlo a díly do sebe zastrč

  

 2. Podpory střešních dílů (4 ks) - nanes lepidlo a zacvakni

 

 3. Výztuha střechy - slepenou kostru střechy v ruce otoč vzhůru nohama a kulatou výztuhu střechy zasaď na čtyřech místech do rámu střechy. Pak nanes lepidlo do rohů spojů. Nakonec si zkontroluj soustřednost děr ve výztuze a rámu střechy zasunutím dřevěné tyčky. Tyčku ale nelepit a po zkontrolování soustřednosti tyčku opět vyjmout.

 4. Osazení střechy - na rám střechy a podpory střešních dílu nanes lepidlo po celé délce dílů.

Jako první zacvakni díly střechy s drážkou, nanes lepidlo i na přečnívající části podpor střechy a nasaď zbylé dílce střechy, které vzájemně propojíš zámečky.

Do spojů dílců střechy hlavně ze spodu ještě na všemožně dostupných místech nanes lepidlo, aby to všechno spolu pěkně drželo. Střecha je téměř hotová, nech ji dokonale uschnout.

5. Osazení andělíčků - do otočné základny osaď a nalep andělíčky

6. S pomocí přípravku nalep do správných pozic díl pro úvazky šňůrek a zarážku. Nech pořádně zaschnout. Právě teď je vhodný čas otevřít láhev dobrého vína a počkat na zaschnutí všech doteď lepených spojů.

7. Osazenou dřevěnou tyčku prostrč otočnou základnou s andělíčky (zarážka dole, úvazek šňůrek nahoře) a zasuň do podstavy kolotoče. Ne až ke spodní ploše, aby vznikl prostor pro lepení.  Ze spodu spoj zalep. Zkontroluj kolmost

základny a tyčky a otevři další láhev :)

  

8. Po zaschnutí tyčky se pustíme do nejtěžší části celého kolotoče a to natažení a stejnoměrné napnutí šňůrek.

Šňůrku natáhneme v jednom kuse a to následovně: 

 • přes horní úvazek šňůrek dolů pod otočnou základnu
 • pod otočnou základnou natáhněte šňůrku do další díry pootočené o 120° a vytáhněte nahoru
 • šňůrku ze spodu protáhněte přes úvazek a zastrčte do další dírky pootočené o 120°
 • naposled protáhni šňůrku přes otočnou základnu a zespodu navaž dva uzly, aby suk neprošel přes díru

Šňůrku protáhni nakonec otočnou základnou, udělej suk a za sukem zastřihni.

9. Napnutí šňůrek - mezi otočnou základnu a podstavu vlož do tří míst rovnoměrně rozložených po obvodu přípravky ve tvaru “E” pro vymezení vzdáleností. Následně šňůrky rovnoměrně vypni a nad úvazkem šňůrek udělej suk. Suk a prostupy šňůrek úvazkem i otočnou základnou lehce zalep lepidlem.

Vložení distančních přípravků “E” a rovnoměrné vypnutí šňůrek. 

  

suky a průchody zalep

10. “třásně na střeše” pomocí přibalených kovových kroužků přidělej ke střeše

11. Spojení stříšky a kolotoče - poslední krok. Na tyčku i stříšku nanes lepidlo a stříšku nasaď na tyčku. Než to uděláš, tak si zkontroluj napnutí šňůrek a jejich zalepení. Po tomto kroku se k nim už nedostaneš. V rámci zkušebního provozu stříšku lepit nemusíš a zalep ji, až jsi si jist správnou funkčností kolotoče.

12. Dopij rozpité lahve vína a nech celý kolotoč pořádně zaschnout! Pak si už jen užívejte! :)

Autor designu i návodu: Janek